Zvolte jazyk

2. KOLO: SENZACE NA ALBATROSSU! NA CZECH MASTERS DALI CUT ČTYŘI ČEŠI

Poprvé v historii si zahrají víkendová kola D+D REAL Czech Masters čtyři Češi. Z dopoledních flightů to byl Ondřej Lieser, který měl jistotu cutu a postupu do víkendových kol. Večer na závěr 2. kola se k němu připojili také Aleš Kořínek, Filip Mrůzek a Matyáš Zapletal. Čtyři Češi v cutu je dosavadní rekord nejen sedmi ročníků turnaje na Albatrossu, ale i celé na European Tour.

Dosud na Czech Masters prošli cutem pouze dvakrát Filip Mrůzek a jednou Vítek Novák. Mrůzkovi se to tak letos povedlo už potřetí a do party nyní přibyli i Lieser s Kořínkem a Zapletalem.

Lieserovi sice nevyšlo 2. kolo zdaleka podle představ, když v něm zahrál tři rány nad par, ale z 1. kola, po kterém dělil 3. místo, měl takový náskok, že prošel cutem, který byl nakonec v paru, s náskokem jedné rány.

Český golf měl ale na svém vrcholném turnaji sezóny ještě další trumfy schované v odpoledních flightech. Po úvodních kolech v paru to byli Filip Mrůzek a Matyáš Zapletal. A jak se nakonec ukázalo, skvělým sobotním výkonem se do boje o cut přihlásil i Aleš Kořínek.

Ten došel z této trojice až jako poslední a byl to on, který nakonec donesl nejlepší celkové skóre −2, po kterém půjde do 3. kola z děleného 34. místa. A to přes to, že ve čtvrtek zahrál na úvod 74 ran (+2). O den později zahrál 68 ran (−4), což je zlepšení hned o šest ran a posun o 48 míst nahoru.

Kořínek začal v pátek na druhé devítce a hned na desítce zahrál birdie. Pak ale ztratil dvě rány na 14 a 15 a s útokem na cut to nevypadalo dobře. Na brutální tříparové šestnáctce, kde i par byl v pátek kvůli těžkému navrtání úspěch, ale zahrál birdie a po první devítce tak byl opět celkově za +2.

„V tu chvíli jsem řekl kedíkovi, že máme devět jamek na to, abychom dvě rány ubrali.“ To se povedlo na dvojce druhou ranou, kterou se Kořínek trefil z 80 metrů rovnou do jamky a byl z toho eagle.

V tu chvíli se Kořínek konečně ocitl na hranici cutu a všechno vypadalo ještě lépe po trojce, na které mu spadnul chip in do birdie.

„Přiznávám, že jsem nijak nejásal. Samozřejmě mě to nakoplo, ale také jsem se ještě víc zavřel, abych nepodlehl euforii. Na posledních jamkách mi nebylo úplně dobře, ale zvládl jsem to. Stejně jako neustálé a dlouhé čekání na každém týčku. To bylo hodně nepříjemné, ale zvládli jsme to,“ radoval se Kořínek, který zahrál ještě jedno birdie na sedmičce.

Už třetí cut na Czech Masters dal Mrůzek, což se zatím z českých hráčů v historii turnaje povedlo pouze jemu. Odrazil se k němu berdíkem hned na jedničce. Další přidal na trojce, po kterém sice přišlo i první bogey, jenže vzápětí už také třetí birdie dne na pětce.

S náskokem dvou ran na hranici cutu pak prošel dalšími šesti jamkami v paru, než na dvanáctce přišlo druhé bogey. Mrůzek ale závěr ustál, když si připsal dalších šest parů v řadě a uhájil minusové skóre. S celkovým skóre −1 mu v polovině turnaje patří stejně jako Lieserovi dělené 50. místo.

„Puttoval jsem strašně dobře. Strávil jsem tady na greenech strašně času, protože jsem věděl, že tady budou při těchto pinech rozhodovat dvoumetráky a nebudeš to házel na metr k tyčím,“ pochválil se dohrání za výkon na jamkovištích.

„Greeny jsou tu nádherné, je na nich všechno vidět, za mě nejlepší greeny, které jsem tu v životě hrál,“ chválil Mrůzek, jemuž na turnaji dělá kedíka jeho táta Petr. „A teď si dám konečně pivo,“ řekl po dohrání s velkou úlevou.

S celkovým skóre −2 mířil na obávanou sekvenci závěrečných tří jamek Zapletal. O den dříve tu ztratil hned čtyři rány, ale když v paru přežil šestnáctku, už to vypadalo dobře. Jenže pak přišel dabláč na sedmnáctce po drivu do vody. A byly z toho ještě velké nervy.

Zvlášť když na osmnáctce sotva přehrál druhou ranou vodu a k jamce mu na greenu do jamky chybělo 25 metrů, které bylo třeba překonat dvojputtem. Hned první putt ale ustál Zapletal náramně, když si přihrál na necelý půl metr od jamky. Po doklepnutí tak mohl slavit postup cutem přesně na ránu i on.

„Šestnáct jamek jsem hrál bezchybně, jediná chyba přišla na sedmnáctce. Vzal jsem trojku dřevo, trefil jsem to na patce a místo fadu přišel šlajs do vody,“ popsal Zapletal své trable na závěr kola.

„Byl to samozřejmě šok, ale říkal jsem si, že jsem hrál do té doby bezchybně s jediným bogey na devítce, kdy se zrovna spustil ten liják. Ještě, že se přerušilo, bylo by těžké v tom hrát, naštěstí jsem ztratil jedinou ránu,“ vyprávěl.

„Jsem spokojenej, nadšenej. Trochu dojatej jsem byl po šestnáctce, jak jsem byl dvě pod. Říkal jsem si, že ať to skončí jakkoliv, budu spokojenej. Sice přišlo zaváhání, ale nakonec jsem to zvládnul,“ těšilo Zapletala.

Zatím nejlepší kolo turnaje za 64 ran zahrál v pátek Švéd Sebastian Soderberg, který vede se skóre −10. O ránu za ním je Američan Sean Crocker a Polák Adrian Meronk. A hned o další ránu zpět je na samostatném 4. místě největší hvězda turnaje Henrik Stenson se skóre −8, když zahrál ve 2. kole tři rány pod par. Švéd zatím nezahrál za dvě kola jediné bogey či hůře.

Naopak překvapivě už dohrál Angličan Danny Willett, který byl přitom po sedmi jamkách na skóre −6 na předních příčkách leaderboardu. Po hodině přerušení kvůli dešti ale totálně vypadl z tempa, když zahrál dva dabláče a tři bogey a o ránu neprošel cutem.

Slovensko reprezentující Rory Sabbatini zahrál 2. kolo v paru a prošel tak cutem s náskokem jedné rány stejně jako Mrůzek s Lieserem. Další z velkých hvězd turnaje Pádraig Harrington je na průběžném skóre −3, a tedy na děleném 29. místě.